giovedì 18 ottobre 2012

Pachino i swoje słodkie Pomidorki - niepowtarzalny smak



Dojerzały pomidorki a grappolo z Pachino IGP

Pomidor od zawsze był symbolem diety śródziemnomorskiej oraz podstawowym składnikiem dań słynnej na całym świecie kuchni włoskiej, począwszy od spaghetti, przez pizzę na Caprese kończąc. Kupując pomidory często nie zważamy na ich rodzaje i odmiany, posuwając się aż do zakupu holenderskich pomidorów lub pomidorów z niewiadomego pochodzenia.
To, o czym tutaj piszę, jest natomiast produktem doskonałości, dziedzictwem żywności Sycylii: Pomidor z Pachino IGP. Prawdziwy pomidor z Pachino, produkowany jest tylko na obszarach określonych w rozporządzeniach tj. w najbardziej południowo-zachodniej części Sycylii.
Występuje aż w 4 gatunkach: ciliegino, tondo liscio, a grappolo i costoluto.




Tondo liscio


Nie ma słodszego pomidora,  niż prawdziwie dobry pomidor z Pachino IGP. Rzeczywiście, w tym pomidorze, okrągłym, żebrowanym lub w kstałcie czereśni, znajduje się esencja Śródziemnomorskich owoców, doskonałego połączenia między ziemią, słońcem, wodą i wiatrem. 
Aby zrozumieć tajemnicę jego wyjątkowości przydatna jest znajomość mapy geologicznej tej skrajnej części Sycylii. Takowa mapa zawieszona jest w jednym z pokojów Konsorcjum Ochrony Pomidorów z Pachino. Tylko jedna część Sycylii ma odpowiednie cechy do uprawy wspomnianych pomidorów i jest to obszar, w pasie nadmorskim, idący z Pachino do Portopalo di Capopassero, ostatniego odcinka sycylijskiej ziemi przed kontynentem afrykańskim.


Costoluto

Terytorium, o którym mowa, jest sekwencją pagórków, równiny oraz wybrzeża, gdzie skład terenu zmienia się co jeden metr. Wpływ na to ma z pewnością wysokie stężenie soli w ziemi, która daje słynnym pomidorom Pachino ten niepowtarzalny smak, który uczynił je znanymi i niezbędnymi na całym świecie w wielu przepisach kulinarnych. Kilka kilometrów dalej, znajdują się obszary, które nadal posiadają korzystne warunki do uprawy tego warzywa: pomidory również dobrze rosną, jednak osiągają zupełnie inną soczystość oraz natężenie smaku.
Oddech Afryki jest wyczuwalny, gdy tylko opuszcza się duże cieplarnie, które zawierają "czerwone złoto Pachino".


Ciliegino, najsłynnejszy na świecie.

Wbrew temu, co można by pomyśleć, pomidory  uprawiane są przy użyciu chroniących je od słońca dużych, plastikowych arkuszy. W środku cieplarni, tworzy się  rzeczywiście, specyficzny mikroklimat niezbędny dla rozwoju i bujnego wzrostu pomidorów, zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy jego produkcja osiąga swoje szczyty.



W okresie letnim, zbiór czereśniowego pomidora oraz jego innych odmian jest w tych częściach Sycylii zredukowany do minimum. Pomidorki z Pachino IGP stają się owocami zimowymi, które wzbogacają nasze stoły, gdy inne produkty są nieobecne lub są uprawiane w innych cieplarniach w Europie lub w krajach spoza UE.


To tutaj w Pachino, znajduje się odpowiednia ziemia zmieszana z wapienną gliną, dzięki której wyczuwalna jest spora różnica w jakości pomidorów. To właśnie w tej części  Sycylii, gdzie klimat jest umiarkowany, z długimi suchymi latami i łagodnymi zimami rosną najsmaczniejsze pomidory.
Na koniec zdecydowane działanie wody i wiatru wiejącego od morza, przyczyniają się do rozwoju tzw. "doliny smaku", w której ziemia zdaje się być powołaną do rolnictwa. Rolnicy nie wahają się umieszczać nad cieplarniami, dużych drewnianych krzyży, które wydają się strachami na wróble, lecz najprawdopodobniej umieszczane są tam, aby podziękować Naturze za dobrodziejstwa które im daje.




- Zwiedzanie -
Pachino to miasto, które znajduje się w najbardziej na południe wysuniętym punkcie Sycylii. W jego pobliżu znajduje się wspaniała barokowa miejscowość Noto. Miłośnicy archeologii nie mogą przegapić jaskini Ispica.
- Ciekawostki -
Wieś Marzamemi jest miłym zaskoczeniem. Nazwa Marsa al hamen pochodząca z języka arabskiego, oznacza zatokę gołębi. Wokół pałacu Księcia Villadorata znajduje się stare przedsiębiorstwo, w którym przygotowuje się i obrabia w antyczny sposób tuńczyka. Zakład jest dzisiaj tylko sporadycznie aktywny. Produkuje on Bottarda -ikrę czerwonego tuńczyka- produkt o bardzo wysokiej jakości oraz inne konserwy z tuńczyka.

- Sztuka w cukierni -
W przepięknym krajobrazie barokowego miasta Noto znajduje się laboratorium - bar jednego z najbardziej popularnych włoskich cukierników, Assenza Corrado, wielokrotnie nagradzanego za swoje cukiernicze kreacje.
Caffè Sicilia, corso Vittorio Emanuele, Noto (SR) 
Telefon 0931-835013

- Gdzie jeść -
Taverna Cialoma  -
Mieści się na charakterystycznym placu w miejscowości Marzamemi. Miejsce z typową atmosferą sycylijskiej tawerny, prostą i dobrze przygotowaną kuchnią ze świeżymi rybami. 
Średnia cena: 40 € bez wina 
Piazza Regina Margherita 23 Marzamemi (SR)
Telefon 0931-841772.
zamknięte we wtorki
www.lacialoma.it

- Ristorante del Carmine -
Restauracja w centrum Noto. Prawdziwa domowa, włoska  kuchnia oraz wspaniały stosunek ceny do jakości.
Średnia cena: 25 € za osobę
Via Ducezio 1, Noto (SR) 
Telefon 0931-838705.

Zamknięte w poniedziałki 
www.trattoriadelcarmine.it

Nessun commento:

Posta un commento