mercoledì 20 febbraio 2013

Wielkanoc na Sycylii, Ispica



Orkiestra gra i prowadzi procesję w Ispice



... nie ma miasta na Sycylii, w którym męka Chrystusa nie zostałaby ponownie tak wiernie odtworzona w ulicznym spektaklu, w którym biorą udział prawdziwi ludzie lub grupy rzeźb.  Spektakl ten odbywający się na ulicach i placach miasta przedstwia prawdziwy dramat w którym obecne są zdrada, morderstwo i ból matki
> Leonardo Sciascia, Sycylijski pisarz, 1965






Wielkanoc w Ispica

Rytuały Wielkiego Tygodnia w Ispica (RG) uważane są przez jej mieszkańców za najważniejsze spośród tych w południowo-wschodniej Sycylii. Są one organizowane przez dwa najważniejsze historycznie bractwa miasta. Jedno mieszczące się przy kościele Santa Maria Maggiore, nazywane Cavari ( którego szaty mają kolor czerwony) i drugie instniejące przy kościele Santissima Annunziata, zwane Nunziatari (o niebieskich szatach). Cykl uroczystości otwiera się w ostatni piątek Wiekiego Postu oraz w Niedzielę Palmowa, aby mieć swój finał w rytuałach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkanocy.

Wydarzenia, bardzo liczne, składają się z procesji i ze spektakli opartych na starożytnych obrzędach praktykowanych już w XVII wieku. Posiadają one podwójne znaczenie, zarówno mistyczno-religijne jak i ludowe.

Ostatni piątek Wielkiego Postu



W ostatni piątek Wielkiego Postu w kościele Santissima Annunziata rozpoczynają się obchody Wielkiego Tygodnia. Wieczorem ma miejsce tradycyjna procesja z relikwiarzem w kształcie urny z relikwiami "Ciernia z korony Chrystusa". Po przeniesieniu relikwiarza nazywanego po sycylijsku "Święta Cascia" (co oznacza wiele świętych relikwii umieszczonych w urnie) do kościoła Santissima Annunziata, rozpoczyna się  Droga Krzyżowa odgrywana na żywo przez aktorów. Dzięki niej można prześledzić  ostatnie chwile męki Jezusa ukazane w bardzo wymowny i wzruszający sposób. Nie trzeba dodawać, iż “Żywa” Droga Krzyżowa każdego roku przyciąga tysiące wiernych, pielgrzymów i turystów z prowincji z powodu wyjątkowości i sugestywności tej uroczystości.

Niedziela Palmowa

Obchody Niedzieli Palmowej odbywają się w Bazylice Santa Maria Maggiore i w Bazylice Santissima Annunziata. Rano, przy kościele Santa Maria Maggiore, gromadzi się procesja wiernych z palmami i gałązkami oliwnymi gotowymi do błogosławieństwa, z którymi udają się do wejściowych “bram miasta”. W tym miejscu odbywa się błogosławieństwo palm, a następnie rozpoczyna się procesja, która poprzedzona jest przez figurę Jezusa siedzącego na grzbiecie osła oraz przez figury uczniów otoczonych palmami i gałęziami oliwnymi. W ten sposób procesja dociera do kościoła.

Wielki Czwartek - Biczowanie Chrystusa

Wielki Czwartek dla Bractwa Cavari skupiającego się wokół bazyliki Santa Maria Maggiore, rozpoczyna się w środku nocy. O godzinie 1:30 rozpoczyna się pielgrzymka wiernych do kościoła Santa Maria della Cava, który znajduje się w jaskini. Stąd też zaczyna się Droga Krzyżowa, prowadzona przez młodzież parafii. Po drodze przedstawiane są stacje męki Chrystusa, ukrzyżowanie i złożenie martwego Chrystusa w grobie. Wierni przybywają do kościoła aby modlić się przy ołtarzu z biczowaniem Chrystusa  nazywanym po sycylijsku "U Patri a Culonna”. Towarzyszy temu ostry zapach kadzidła i typowe dźwięki organ piszczałkowych,  na których grany jest marsz żałobny poświęcony Chrystusowi. Tak zaczyna się liturgia Wielkiego Czwartku.
Następnego ranka około godziny 11 kapłan podchodzi do ołtarza zakrytego przesłoną, gdzie znajduje się  figura biczowanego Chrystusa. Następnie uderza trzy razy kluczem w ołtarz, po czym  zasłona oddzielająca figurę od wiernych niespodziewanie opada. Po kazaniu, w którym ksiądz podkreśla ogromne znaczenie pobożności ludowej, zespół zaczyna grać marsz żałobny. Następnie posąg biczowanego Chrystusa jest wynoszony w procesji poza kościół i jest obnoszony przez cały dzień po mieście.
Po północy ma miejsce tradycyjne wejście do kościoła (nazywane po sycylijscku trasuta).

Wielki Piątek – Droga Krzyżowa

Wielki Piątek to dzień, w którym świętuje się i przypomina pasję Chrystusa. Dla zgromadzenia “Nunziatari”, mieszczącego się przy kościele Santissima Annunziata jest to najważniejszy dzień w czasie Wielkiego Tygodnia.
Dzień zaczyna się wcześnie rano wraz otwarciem drzwi kościoła dla wiernych. Rozpoczyna się dziękczynienie przy ołtarzu Chrystusa z Krzyżem (zwane po sycylijsku "U Patri a cruci").
Tworzy się długą procesję by wprowadzić posąg Chrystusa do kościoła. Wierni szukają miejsca, by móc uczestniczyć w tradycyjnym opadnięciu "zasłon". Pomimo imponującej liczby osób wypełniających świątynię, ujmujące jest milczenie w momencie w którym kapłan trzy razy uderza w drzwi o godzinie 11.00 powodując opadnięcie zasłony zakrywającej posąg Jezusa.
Wierni natomiast, witają figurę Chrystusa okrzykiem "eppicciuotti: cruci, cruci, cruci ..." oraz dźwiękami orkiestry dętej.
Dawną tradycją jest przynoszenie licznych figurek wotywnych z wosku lub ofiar pieniężnych, w ramach wdzięczności za otrzymane łaski. W godzinach popołudniowych, po przybyciu kawalerii rzymskich żołnierzy na Piazza Santissima Annunziata, rozpoczyna się procesja posągu Chrystusa z Krzyżem, którą otwiera  kawaleria. Za nią gromadzą się delegacje wszystkich kościołów Ispiki, niosąc swoje  transparenty. Można tu wymienić bractwo Stowarzyszenia Santissima Annunziata ubrane w tradycyjne sutanny, młodzież ze stowarzyszenia "Don Bosco", jak również władze cywilne i wojskowe.
Procesja przebiega głównymi ulicami miasta i jest bardzo wzruszającym wydarzeniem. Towarzyszy jej pieknie iluminowany wystrzał 21 pocisków z armat. W  pobliżu Kościoła  św Józefa ma miejsce scena spotkania Chrystusa z Weroniką. W kościele Madonna delle Grazie rozgrywa się spotkanie Jezusa z pobożnymi kobietami, oraz spotkanie z Matką Boską Bolesną, której posag niesiony jest  z Bazyliki Santa Maria Maggiore.
Po północy posąg z postacią Chrystusa niesiony przez wiernych wraca do kościoła. Poprzedzony on jest procesją wiernych z pochodniami. Wewnątrz kościoła nastepuje tradycyjne złożenie posągu wewnątrz swojej niszy.

Niedziela Wielkanocna – Zmartwychwstanie Chrystusa

W Niedzielę Wielkanocną, zmartwychwstały Chrystus ("U Risuscitatu") z kościoła Santissima Annunziata z Ispica kończy obchody Wielkiego Tygodnia. O godzinie 12:00 figura Chrystusa zostaje wyniesiona z kościoła. Procesja przebiega główną ulicą miasta, pełną ludzi oczekujących na jej spotkanie ("U "ncuontru"). Z kościoła św. Bartłomieja natomiast zostaje wyniesiona figura Matki Boskiej Bolesnej która podąża na spotkanie ze zmartwychwstałym Synem. Moment spotkania się obydwóch figur jest bardzo ważny: wieni wypuszczają gołębie i wyrzucają kartki okolicznościowe z pełnymi radości okrzykami Nunziatari ".... Eppicciuotti Viva lu Patri viva lu Patri .." co znaczy “niech żyje Chrystus”.
Następnie figura Chrystusa obnoszona jest po całym głównym placu miasta, po czym procesja kieruje się spowrotem do kościoła Santissima Annunziata. Droga powrotna figury robi wrażenie, ponieważ niosący ją wierni nie idą spokojnie lecz biegną niosąc ją na plecach.





Nessun commento:

Posta un commento